Home › Czy powinno się dawać wyszukane upominki?

Czy powinno się dawać wyszukane upominki?

Zarówno darowanie, jak i otrzymywanie prezentów jest na pewno bardzo miłe, czasem jednakże mogą przy tym wyniknąć jakieś niezręczności czy niewielkie wpadki.

Czasami przykładowo nie wiadomo, jakiej wartości powinien być prezent, choć oczywiście wersja poprawna politycznie jest taka, że istotna jest nie jego wartość, ale sama pamięć i gest.

Wygląda to jednak rozmaicie, a kłopotów może nastręczyć zwłaszcza kwestia upominków luksusowych – wyszukanych, mniej standardowych oraz oczywiście kosztownych. Czy dobrze jest je wręczać? Luksusowe prezenty powinny dawać sobie osoby, które mogą sobie na to pozwolić oraz które mają porównywalny stan posiadania. Oczywiście nieraz osoba, która nie dysponuje wielkim budżetem, pragnie się wykazać i wydaje wiele na drogi upominek, co jednakże może być nie zawsze dobrze odbierane. Podobnie lepiej nie wręczać luksusowych prezentów osobom, które są biedniejsze i mogą poczuć się zażenowane takim prezentem. Warto też pomyśleć o stronie praktycznej – osoba, która nigdy nie używa i sama nie kupuje drogich perfum, a znienacka zostanie takimi obdarowana, może uważać je za wyrzucanie pieniędzy w błoto albo będzie jej żal ich używać do tego stopnia, że wcale nie będzie tego robić. Lepiej więc kupować w takich sytuacjach podarki skromniejsze, ale za to staranniej wybrane, lepiej dostosowane do preferencji osoby obdarowywanej czy też po prostu dawać coś, czego się nie kupuje – prezent wykonany przez siebie samodzielnie albo coś innego, na przykład spędzić razem czas. O tym nie wolno zapomnieć. Nawet gdy daje się komuś najlepszy, najbardziej luksusowy prezent i osoba ta jest nim zachwycona, nie oznacza to, że można obnosić się ze swoim podarunkiem i przechwalać się nim wszem i wobec, przed kimkolwiek, a zwłaszcza przed obdarowanym.

Jest to zachowanie wielce nietaktowne i łatwo robiąc to wyrobić sobie opinię człowieka interesownego, niewychowanego oraz niekulturalnego.

Jeśli zatem myśli się, że wręczenie takiego prezentu to zbyt wielkie dokonanie, by można było zachować jego koszt tylko dla siebie, taktowniej będzie z niego zrezygnować i darować coś innego..
Oferta: oryginalny prezent dla chłopaka na 18